Kobiety w służbie swastyki- Paula Ronalda

By maja 04, 2021 ,

Zawsze lubiłam historię jednak zupełnie nie mam pojęcia do dat. Czasy królów już dawno uleciały mi z pamięci. Okres wojny jest dla nas Polaków wyjątkowo bolesny i bliski. Niektórzy żyjący dobrze go pamiętają, choć zostało ich już niewielu… W tym miejscu przypomniał mi się wiersz Czesława Miłosza „Który Skrzywdziłeś” . Jest genialny i polecam przeczytać wam się z nim zapoznać. Ja znam go na pamięć. Podkreśla, że to co się dzieje i boli  zostanie zapamiętane na zawsze. Zdecydowanie się z tym zgadzam. Cieszę się, ze powstają fantastyczne książki m.in. takie jak cykl SEKRETY HISTORII Wydawnictwa RM, które przybliżają przeszłość, w przystępny sposób.

Zamawiając książkę „Hitler moja miłość. Kobiety w służbie swastyki” Paula Ronalda spodziewałam się, że przeczytam o pikantnych romansach i intymnych szczegółach  z życia dyktatora. „Hitler moja miłość” to książka dużo bardziej ambitna. Wciągnęła nie od pierwszej kartki. Przedstawia sylwetki niesamowitych kobiet, które w jakiś sposób były związane z Hitlerem. Zaczyna się od wspomnienia jego siostry Olgi, wieloletniej kochanki a następnie żony Ewy Braun przez Melittę i Hannę- dwie niesamowite pilotki po kobiety szpiegujące dla Hittlera jak „żydowska księżniczka” i więźniarki a także strażniczki w obozach. Autor nie zapomniał o żonach żołnierzy SS oraz duży, znaczeniu lekarek, które także przyczyniły się do cierpienia swoich pacjentek- więźniarek obozowych, przeprowadzając na nich bolesne doświadczenia.

Jest to książka, którą przeczytałam z dużą przyjemnością. Każda z opisanych w niej kobiet jest na swój sposób wyjątkowa. Mimo, że większość z nich stawała po niewłaściwej, nazistowskiej stronie podkreślana jest ich niebywałą inteligencja. Z założenia rolą kobiet w tamtych czasach było rodzenie aryjskich dzieci i zajmowanie się domem. Niechętnie widziano kobiety w innych miejscach. Te najbardziej ambitne osiągnęły niebywały sukces i na zawsze zapisały  się na kartach historii. Zdecydowanie polecam tą książkę. Jest moją ulubioną z całego cyklu SEKRETY HISTORII Wydawnictwa RM.

ZOBACZ TAKŻE

22 komentarze

 1. Chociaż książki nie czytałem to z racji moich zainteresowań nic nowego. Znam tę historię z innych źródeł. I coś w tym jest, że kobiety otaczają ludzi ze świecznika. Bo tak naprawdę to kobieta wybiera faceta a nie facet kobietę. Facet ma jedynie myśleć, że ją uwiódł jak myśliwy zwierzynę. Prawda tkwi gdzie indziej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię historię i nie mam pamięci do dat. Chętnie sięgam po książki nie tylko dotyczące II wojny światowej, ale również wcześniejszych oraz późniejszych czasów. Na tą też się skuszę, ale raczej mam ją w dalszych planach, bo aktualnie zmagam się ze swoja hałdą hańby.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozumiem, ja uwielbiam jeszcze mity, legendy, są jak baśnie :)

   Usuń
 3. Niestety ta książka nie jest dla mnie. Nie lubie takich książek. Ale znam kogoś to napewno ją przeczyta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię taka tematykę, zaciekawiłaś mnie tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. polecę mężowi. On lubi historyczne kwestie;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to książka także dla kobiet bo wybitnych, silnych kobietach, nawet trochę feministyczna

   Usuń
 6. Z ciekawością bym przeczytała, lubię tego typu ksiażki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Może polecę mężowi ja raczej takie tematy omijam

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciężko mi czytać takie książki, choć sięgam po nie kilka razy w roku. Ten tytuł będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uwierz mi, że tą książkę szybko pochłoniesz, jest świetna i prosta w odbiorze

   Usuń
 9. książka zapowiada się bardzo ciekawie mimo trudnej tematyki wojennej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest lekka, bardzo dobrze się ją czyta i przedstawia sylwetki bardzo wyjątkowych kobiet

   Usuń
 10. Taka tematyka nigdy mnie nie interesowała.

  OdpowiedzUsuń
 11. O tej książce nie słyszałam, a podejmuje ciekawy temat. Możliwe, że się za nią rozejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja bardzo lubię książki, ale historyczne nie trafiają do mnie. Mam do nich uraz od czasów szkoły średniej przez swojego nauczyciela. Może czas się przełamać

  OdpowiedzUsuń
 13. to są strasznie trudne tematy i ja bardzo rzadko po nie sięgam. ale od czasu do czasu chcę poznać takie historie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.