Nie wierz we wszystko co czujesz- Robert L. Leahy

By sierpnia 02, 2021 ,

Bardzo szybko bo już po kilku kartkach poczułam, że książka NIE WIERZ WE WSZYSTKO, CO CZUJESZ będzie miała sporo wspólnego z filozofią Katie Byron. Autor- Robert L. Leahy zachęca nas do zadawania sobie pytań aby odróżnić emocje, uczucia takie jak smutek, lęk od myśli i pytań, które sobie zadajemy.  Czy myśl jest prawdziwa czy fałszywa?  Myśli prowadzą do uczuć z kolei uczucia mogą wywołać różne myśli. Rozumiecie o co chodzi? Po przeczytaniu tej książki wszystko będzie klarowne.

"Z tej książki dowiesz się, w jaki sposób myśli przekształcają się w emocje, jak je potęgują i wywołują lęk, niepokój, złość lub smutek. Zrozumiesz też, jak możesz zmienić myśli i zasady, by twoje życie nie było emocjonalną kolejką górską."
Książka ma czytelną czcionkę Jest fajnie wydana. Najważniejsze tematy są wytłuszczone, tworzą podrozdziały. Znajdziemy w niej także diagramy, tabele, zadania i miejsce na notatki. Po każdym rozdziale znajdują się najważniejsze informacje w nim zawarte- do zapamiętania. Dzięki NIE WIERZ WE WSZYSTKO, CO CZUJESZ praca nad sobą w moim przypadku przeszła na kolejną, nieznana mi wcześniej płaszczyznę. Poznałam lepiej siebie. Zadawanie sobie pytań odnośnie myśli i emocji stało się moim codziennym zwyczajem. Dzięki temu jestem spokojniejsza i wszystko co nie idzie zgodnie z moim planem poddaje w wątpliwość, rozkładam na czynniki pierwsze i układam na nowo tak aby  wyciągnąć z danej sytuacji pozytywną stronę.
Gdybym wcześniej trafiła na tą książkę to lepiej poradziłabym sobie po rozstaniu. Aby poczuć się stabilnie i pogodzić, z tym że to już koniec naszego niemal 14 letniego związku potrzebowałam roku. Teraz jestem zupełnie innym człowiekiem, starającym się nie wracać myślami do przeszłości a budować przyszłość oraz żyć tu i teraz.
Emocje były, są i będą obecne w naszym życiu. Najważniejsze jest to aby się ich nie wstydzić, pozwolić sobie na nie ale nie wpadać także z skrajność zatracania się w nich. Polecam książkę  NIE WIERZ WE WSZYSTKO, CO CZUJESZ pozwoliła mi inaczej spojrzeć na własne emocje i zapanować nad nimi. Teraz nie pozwalam na to aby mną rządziły, ponosiły mnie. 

ZOBACZ TAKŻE

14 komentarze

 1. ooo dobra ta książka pod kątem ogarnięcia emocjonalnego. Ja swój związek za czasów przed ślubem jeszcze zakończyłam z mało dobrym nastrojem - co prawda nie tak długi jak Twój, bo tylko 4-letni - ale od razu nie patrzyłam wstecz, nie rozpamiętywałam, zaciskałam zęby. I ani się obejrzałam a poznałam swojego obecnego już męża:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężko czasem ogarnąć swoje emocje, zwłaszcza kiedy kumuluje się ich kilka na raz. Sama lata temu ciężko przeżyłam rozstanie, które mocno odcisnęło się na mojej psychice, ale z pomocą przyjaciół i rodziny jakoś sobie z tym poradziłam. Nauczyłam się nie patrzeć wstecz, a tylko iść do przodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za komentarz, rozstania są bolesne ale masz rację, musimy iść do przodu

   Usuń
 3. Wydaje się być bardzo wartościową książką

  OdpowiedzUsuń
 4. mam czasem problemy z panowaniem nad emocjami więc może ta książka jakoś pomogłaby mi je okiełznać?

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna super propozycja dzięki za kolejne polecenie będę mieć co czytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Super zapowiada się ta książka. Sądzę że to będzie pozycja taką, która napewno przeczytam w niedługim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiam książki o takiej tematyce. Muszę przeczytać koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 8. taka typowa mentalna tematyka, lubię takie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam wrażenie, że nie polubiłabym się z tą książką :/ Jakoś ogólnie przekonuje mnie do siebie :/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.