JEDZENIE EMOCJONALNE I INNE PODJADANIE

By sierpnia 24, 2021 , ,

Już od dzieciństwa zmagam się w wahaniami wagi. Nigdy nie należałam do szczególnie szczupłych dzieci a teraz kobiet. Są okresy gdy uda mi się zrzucić kilkanaście kilogramów męcząc się przy tym strasznie. Następnie przychodzi w moim życiu jakiś kryzys i wszystkie smutki i niepowodzenia rekompensuję sobie jedzeniem głównie słodyczami. Właśnie dlatego duża część mojej biblioteczki zajmują książki w tym, temacie jak JEDZENIE EMOCJONALNE I INNE PODJADANIE Joanny Derdy i Marty Pawłowskiej.

Książka jest kompaktowa. Bardzo ładnie wydana za sprawą wydawnictwa Sensus. Obie panie- autorki interesują się zdrowym żywieniem i równowagą pomiędzy ciałem i duchem. Jak wiecie dla mnie to także bardzo ważny temat. "Ptasim mleczkiem dziury w sercu nie zatkasz" to jeden z cytatów, które na długo ze mną zostaną. Za każdym razem gdy będę sięgała po coś słodkiego pod wpływem impulsu, na pocieszenie przypomnę sobie to zdanie z książki.
Autorki zwracają uwagę na fakt konieczności leczenia jedzenia emocjonalnego. Najbardziej podatne na nie są osobowości neurotyczne. Na mojej terapii poruszamy tą kwestię. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu otyłość olbrzymia była "zarezerwowana" dla USA teraz coraz więcej osób w Polsce poddawanych jest operacją zmniejszenia żołądka.
Mam wrażenie, że w naszym kraju uczy się wielu zbędnych rzeczy a nie tego jak rozpoznawać swoje emocje i jak z nimi radzić. To przecież tak ważne! W dorosłym życiu byłoby nam łatwiej gdybyśmy potrafili określić, nazwać swoje emocje. Bo te nie nazwane, niezidentyfikowane to emocje zajadane. 
Książka JEDZENIE EMOCJONALNE I INNE PODJADANIE  jest ciekawą i lekką lekturą. Większość tematów jest mi doskonale znana z innych książek jednak tu zostały one ujęte w swój własny sposób. Warto pamiętać, że mózg jest neuroplastyczny- uczy się cały czas więc zawsze możemy wprowadzić zdrowe nawyki.

ZOBACZ TAKŻE

20 komentarze

 1. Chciałabym przeczytać tą książkę, interesuję się taką tematyką więc chętnie bym zobaczyła tą pozycję w mojej domowej biblioteczce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. ja niestety dawno temu cierpiałam na zaburzenia odżywiania... więc nie ważę się ani nie wolno komentować mojego wyglądu bo choroba może wrócić

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pamiętam jak pisałaś o swoich problemach, ja mam chyba odwrotny problem

   Usuń
 3. W nerwowych sytuacjach mimo nie jedzenie więcej niż zazwyczaj mocno przybieram na wadze. Niestety od kilku miesięcy mam stresujący czas i już widzę zmiany w figurze

  OdpowiedzUsuń
 4. Chyba duża część społeczeństwa zmaga się z takim jedzeniem emocjonalnym. Ptasie mleczko jest "super lekarstwem" na stres

  OdpowiedzUsuń
 5. Zauważyłam, że często podjadam gdy mam coś pod ręką. Staram się nad tym pracować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie podjadanie jest najgorsze z opcji dla nas... ta książka to strzał w 10! dla tych co mają z tym problemy

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że czytając tę książkę mogłabym się dowiedzieć wieku nowych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka musi być ciekawa, chętnie bym przeczytała :) I masz rację, u nas w kraju nie uczy się tego co przydatne w życiu, niestety.

  zofia-adam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja często zajadam smutki czy problemy słodyczami a to mój duży błąd. No, ale jakoś nie mogę się temu oprzeć, Będę musiała zaopatrzyć się w książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. W sumie jak sobie pomyślę to raczej nie podjadam ale książka wygląda super

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie propozycja dla mnie! Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zrozumienie przyczyn naszych zachowań związanych z jedzeniem, to pierwszy krok do zmiany nawyków, jakie mamy. Zapisuję tytuł i myślę, że lektura tej książki, pomoże wielu osobom.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że z tej książki wyciągnęłabym też wnioski dla siebie. Cały czas popełniam sporo błędów żywieniowych...

  OdpowiedzUsuń
 14. Sądzę że ta książka powinna być w każdym domu. Ja napewno sięgnę po nią w niedługim czasie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Zgadza się zdrowe odżywanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Na pewno to bardzo wartościowa książka i myślę, że powinnam ją przeczytać. Jednak czasami ciężko sobie pomóc.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.