Dzieci Hitlera. Hitlerjugend. Michael H. Kater

By maja 22, 2021 ,

Od kiedy nie muszę wkuwać dat na rozszerzonej historii poznawanie ciekawostek przeszłości wciąga mnie jeszcze bardziej. Ostatnio znów wracam do II wojny światowej i tematu nazizmu. Jest on i będzie w nas jeszcze długo żywy z powodu blizn na sercu i w duszy. Cykl książek SEKRETY HISTORII Wydawnictwa RM wzbogacił moją biblioteczkę i sprawił, że uzupełniłam szkolną wiedzę, odświeżyłam ją i poznałam historię z innej strony. Cały cykl jest przystępnie napisany przez różnych autorów. Polecam go nie tylko tym z was, którzy interesują się historią. 

Dzieci Hitlera. Hitlerjugend. Wyd. II Michael H. Kater to opowieść o kształtowaniu się niemieckiej potęgi i praniu mózgów już od najmłodszych lat wszystkim tym, którzy przystąpili do młodzieżowych organizacji tj. Hitlerjugend, która powstała w 1933 roku. Bycie częścią takich stowarzyszeń wiązało się z prestiżem. Już 10 letnie dzieci były indoktrynowane. Wyznawano darwinowską zasadę wyższości najsilniejszych, czyli rasy aryjskiej. Dużą wagę przykładano do sprawności fizycznej oraz odwagi. Autor analizuje nazistowskie metody indoktrynowania młodego pokolenia Niemców i manipulowania nimi przez państwo totalitarne. Prezentuje też sylwetki chłopców i dziewcząt, którzy opierali się tym zabiegom. Opisuje, jak Hitlerjugend wstrząsała podstawami tradycyjnej moralności, równocześnie utrzymując, że stoi na jej straży, oraz jak wyglądały odważne – lecz skazane na niepowodzenie – próby sprzeciwu. Stanowi również refleksję na temat problemów związanych z przejściem członków pokolenia poddanego indoktrynacji na stronę wartości demokratycznych.

Dzieci Hitlera. Hitlerjugend to kolejna wciągająca książka pokazująca sposób działania władz nazistowskich i kształtowania umysłów najbardziej podatnych na spaczenie czyli dziecięcych. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Czyta się ją bardzo dobrze choć jest wypełniona ogromną dawką konkretnych informacji. Polecam. 

ZOBACZ TAKŻE

25 komentarze

 1. Great post my blogger friends. Have a nice day . Dilek ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w szkole nie lubiłam uczyć się historii, ale teraz sama jestem ciekawa wiedzieć jak to dawniej było, więc takie książki też od czasu do czasu lubię przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. lubiłam historię ale daty to moja pięta achillesowa a od czasu szkoły większość informacji uleciała mi z głowy. książka jest bardzo ciekawa

   Usuń
 3. Mój tata byłby zadowolony z takiej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka, ponadczasowa, tak naprawdę wcale nie odnosi się do czasów Trzeciej Rzeszy a swą wiedzą wykracza poza stereotypy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo pouczająca książka, można doświadczyć tego jak autorytet dorosłych potrafi wpłynąć na młodzież

  OdpowiedzUsuń
 6. Taką propozycją fajnie jest odświeżyć wiedzę ze szkoły, a przy okazji na pewno dowiedzieć się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ta wiedza pogłębiona jest dzięki książką sekrety historii o wiele ciekawostek, których w szkole nie poznaliśmy

   Usuń
 7. To na pewno ciekawa, ale i ciężka, pod względem tematycznym, książka. Warto ją przeczytać, żeby poszerzyć lub utrwalić sobie wiedzę o tamtym okresie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czyta się ją łatwo, podobnie jest z przyswajaniem informacji mnie bardzo wciągnęła .

   Usuń
 8. Duża dawka konkretnych informacji to na pewno spory atut tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. myślę że sporo osób zainteresuje sie tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, cieszę się, że wzbogaciłam swoją biblioteczkę o tak wartościową pozycję

   Usuń
 10. To propozycja która myślę że moj mąż chętnie by sobie przeczytał

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa propozycja, lubię taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tego typu książek nie potrafię czytać, są dla mnie zdecydowanie za cięzkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, to ciężka lektura ale bardzo wciągająca, choć trudna tematyka

   Usuń
 13. OOoo, to coś fajnego dla mnie :) Muszę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię taką tematykę. Muszą ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Tez odkąd nie muszę czytać książek w ramach lekcji historii, od razu je polubiłam i chętnie czytam, żeby czegoś się dowiedzieć ;) Powyższa propozycję mam w planach.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.