Do you speak English?

By lipca 23, 2017

Od wieków świat korzysta z języków uniwersalnych. Zawsze z uwagi na układ sił lub stosunki dyplomatyczne i handlowe,  języki zmieniał się.   W poprzednich epokach bardzo popularna była greka, łacina, a następnie język francuski i hiszpański. Obecnie cały świat mówi po angielsku. Według badań, włada nim ponad 2 miliardy osób, dla których jest to język obcy a nie ojczysty. Skąd ta popularność? Jak już na wstępie zaznaczyłam, wiąże się to ze stosunkami geopolitycznymi, w tym przypadku z kolonialną przeszłością Imperium Brytyjskiego. W XIX wieku zwanym także wiekiem przemysłu zaczęła rosnąć także pozycja Stanów Zjednoczonych, która teraz jest globalną potęgą w sferze nauki, technologii i popkultury. Na rosnącą popularność języka angielskiego wpływa także fakt, że jest on stosunkowo łatwy w nauce.  Aby opanować podstawy , które umożliwiają komunikację wystarczy kilka miesięcy.


Niestety w moich czasach w szkole podstawowej nie było żadnego obcego języka. Teraz moja wieś znacznie lepiej się rozwinęła. Oświata posiada fundusze na wszechstronną edukację dzieci. Poznają one języki obce już w przedszkolu. Ja dopiero w średniej szkole zaczęłam uczyć się angielskiego. Dzięki podstawowemu poziomowi szanse zostały nieco wyrównane. Młodzież, która już się z nim spotkała miała powtórkę a ja nadrabiałam od początku. Obecnie rzadko z niego korzystam a jak wiadomo wiedza, z której nie korzystamy stopniowo zanika, zostaje zapominana. Staram się oglądać filmy bez tłumaczeń, anglojęzyczne filmiki na YT oraz słuchać ebooków podczas jazdy samochodem.
Jak się uczyć angielskiego? Im szybciej zaczniemy- w młodym wieku tym więcej i szybciej przyswoimy. Najlepsza jest praktyka. Dzieci zaczynają od oglądania bajek, słuchania piosenek w obcym języku i naukę poprzez zabawę. Po za wkuwaniem słówek w szkole, uczeniem się gramatki i wymowy, ważna jest wprawa! Nabierzemy ją tylko posługując się językiem. Dlatego teraz bardzo dużą popularność, szczególnie w okresie wakacji zdobywa kurs językowy w Londynie.  
Dlaczego WARTO jechać na kurs językowy zagranicę ? Przełamujemy bariery i mamy ciągły kontakt z językiem obcym. Nauka połączona jest z zajęciami sportowymi i wycieczkami. Uczestnicy zajęć to międzynarodowa grupa dlatego mamy możliwość nawiązania przyjaźni z rówieśnikami z całego świata. Podczas pobytu na kursie językowym zwiedzamy ciekawe miejsca, kulturę danego kraju, nabywamy pewności siebie i uczymy się samodzielności. Kursy organizowane są dla różnych przedziałów wiekowych. Dla dzieci od 5 lat po ponad 50. Dostosowane są do wieku uczestników oraz nabytej już wiedzy. Trwają dwa tygodnie.
Jestem ciekawa czy korzystałyście kiedyś z kursów zagranicznych? A może wysyłacie na nie swoje dzieci? Wakacje to idealny moment aby połączyć przyjemne z pożytecznym- zwiedzić ciekawe miejsca i podszkolić język obcy. 

ZOBACZ TAKŻE

38 komentarze

 1. Ja nigdy nie byłem na takim kursie ale to bardzo fajna opcja :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja również jeszcze nie korzystałam z takiej opcji nauki

   Usuń
 2. Nigdy nie byłam na takim kursie i żałuję, że w szkole nie przykładałam się tak do języka. Teraz z angielskiego nie pamiętam praktycznie nic odkąd zaczęłam uczyć się niemieckiego ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja z niemieckiego nie pamiętam niczego. Potrafię się jedynie przywitać,

   Usuń
 3. Nigdy nie korzystaliśmy z kursów, a tym bardziej zagranicznych. Pan Mysz nauczył się podstaw języka angielskiego oglądając filmy - początkowo z napisami, potem bez. Panna Mysia ma lenia,jeśli chodzi o naukę języków, choć uczyła się ich od czwartej klasy podstawówki. W tej chwili naukę angielskiego rozpoczął Mały Mysz - dzieci uczą się dobrowolnie w przedszkolu, a obowiązkowo od pierwszej klasy podstawówki. Niestety zapał do języków obcych dziedziczył po mamie....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja jestem niestety antytalentem do języków, staram się oglądać filmy bez tłumaczeń i wiele rozumiem ale mniej jestem w stanie powiedzieć

   Usuń
 4. Ja generalnie lubię uczyć się języków ale wiadomo jak to jest gdy nie masz nikogo kto Ciebie pilnuje.... W wakacje wzięłam się za oglądanie ,,Przyjaciół" w wersji angielskiej i z angielskimi napisami, fajna sprawa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "słyszałam, że Przyjaciele są idealnym serialem do nauki . chyba też zacznę oglądać bez tłumaczenia ale zimą.

   Usuń
 5. Niestety nigdy nie byłam na takim kursie, w szkole przykładam się w 100 % do języka angielskiego :)
  Przepiękny blog! :)
  https://dreamerworldfototravel.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja niestety nie. nie zdawałam sobie sprawy jaki to błąd

   Usuń
 6. Nigdy nie korzystałam z czegoś takiego.

  OdpowiedzUsuń
 7. Obecnie mieszkam od dwóch lat w Niemczech i uczę się języka niemieckiego. Myślałam nad jakimś kursem, ale jak na razie pracuję na pełen etat i nie zdołała bym pogodzić kursu z pracą dlatego uczę się w domu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super, przebywając na miejscu szybko i mając codzienny kontakt z językiem obcym na pewno szybko się go doskonale nauczysz . powodzenia

   Usuń
 8. Zgadzam się z Tobą w 100%, masz dużo racji w tym co piszesz. A języki to podstawa w dzisiejszych czasach.
  Mój blog - klik

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze jest korzystać z takich kursów nawet jak zna się już język, zawsze można coś podłapać nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja mam niestety problem z uczeniem się języków :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też, jestem bardzo niezdolna jeśli chodzi o języki

   Usuń
 11. Nigdy nie byłam na takim kursie ale bardzo bym chciała bo również uważam, że to super sprawa i można podszkolić język :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też bym chciała wybrać się na taki kurs połączony ze zwiedzaniem

   Usuń
 12. Najważniejsze to mówić, mówić, mówić :) Najlepiej rozmawiać z kimś, ponieważ większość z nas ma na początku barierę językową. Czym jesteśmy młodsi tym łatwiej nam jej uniknąć, czy ją złamać

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie by się przydał kurs bo troszkę już zapomniałam "języka"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mnie też, wszystko czego nie używamy w końcu zostaje zapominanie

   Usuń
 14. ja ang uczę się od zawsze w praktyce:) czytam dużo książek

  OdpowiedzUsuń
 15. JA chcę sobie zakupić fiszki... w sumie sam nie wiem co wybrać

  OdpowiedzUsuń
 16. Byłam kiedyś na takim kursie w hiszapanii ale nie wyniosłam z niego zupełnie nic. Dostosowanie poziomu grup to najczęściej bujda bo zawsze się znajdzie taka osoba który obniża poziom całej grupy, bądź taka która go podwyższa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Języki to moja zmora i nienawidzę się ich uczyć. Nieważne w jakiej formie; (

  OdpowiedzUsuń
 18. Teraz chyba każdy potrafi posługiwać się przynajmniej jednym obcym językiem :) Szkoda, że kiedyś w szkole nie kładki na to dużego nacisku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda. wielka szkoda, że nie miałam świadomości jak ważna jest znajomość języków

   Usuń
 19. Żałuję, że nigdy nie byłam na takim kursie. Ang. miałam już od podstawówki, ale niestety w mojej szkole lekcja prowadzi kiepscy nauczyciele, którzy niewiele wymagali ;/

  OdpowiedzUsuń
 20. Moim marzeniem jest nauczyć się kiedy biegle władać językiem angielskim.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy nie korzystałam z kursów zagranicznych, ale to dobry sposob na nauke języka. Jednak tak samo dobrym, a tanszym jest ogladanie i czytanie po angielsku np filmow :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.