Zachowania, które mogą zranić

By lipca 09, 2021 ,

Odkąd korzystam z pomocy psychologa a niedługo minie rok bardzo interesuję się tą dziedziną nauki. Moja biblioteczka powiększyła się niemal wyłącznie o książki z dziedziny psychologii, motywacji, uważności. Śmiało mogę stwierdzić, że dzięki pracy nad sobą teraz jestem innym człowiekiem niż byłam wspomniany rok temu. Tyle samo daje mi terapia co samodzielna praca z odpowiednią literaturą. Gdybym jednak nie umówiła się na pierwsze spotkanie całej reszty by nie było. Dziś pragnę opowiedzieć o jednej z moich ulubionych książek czyli Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko Bohdan T. Woronowicza, którą otrzymałam od wydawnictwa Media Rodzina

Czasy, w których żyjemy są niezwykle trudne. Nigdy wcześniej nie było momentu w dziejach, w którym tak łatwo było zdobyć schronienie oraz pożywienie. Teraz stajemy przed zupełnie innymi wyzwaniami niż nasi dziadkowie. Jesteśmy bombardowani nowymi trendami, wymaganiami. Bierzemy udział w wyścigu szczurów w pracy a także staramy się jak najlepiej wyglądać. Zwracamy uwagę na to co jemy i katujemy się ćwiczeniami na siłowni. Wszystko to jest dobre dopóki nie przekroczymy pewnej granicy.  O problemach, które się wtedy zaczynają właśnie jest ta książka. Jednym z moich niezdrowych nawyków jest nadmierne korzystanie ze smartfona. Komputer niemal przestał być mi potrzebny. Teraz wszystko można załatwić z poziomu telefonu. Jest bardzo przydatny bo znajdują się w nim aplikacje, które na co dzień ułatwiają mi życie ale także pochłania czas. Ciągłe przeglądanie socjal mediów może uzależniać. Wszystko może uzależnić. Autor słusznie stwierdza, że z "ery nerwic i depresji" przeszliśmy obecnie do "ery uzależnień". Definicja uzależnienia, która pojawiła się w książce to  "powtarzające się zachowanie prowadzące do powstania znacznej krzywdy lub wystąpienia niepokoju. Zachowanie nie jest w pełni kontrolowane przez osobę uzależnioną i utrzymuje się przez dłuższy czas. Szkody lub cierpienia upośledzają jej funkcjonowanie. Te zdania idealnie obrazują mój stosunek do słodyczy. Jest to uzależnienie a świadomość problemu jest pierwszym krokiem do jego rozwiązania.

Miałam cudowne dzieciństwo, w którym próżno było szukać internetu, komórek i innych nowoczesnych uprzędzeń. Czas z rówieśnikami spędzaliśmy na rozmowach, zabawie na świeżym powietrzu lub grając w planszówki. Myślę, że moje pokolenie było ostatnim takim. współczuję obecnej młodzieży i dzieciom, dla których cała ta technologia jest naturalna. Pamiętajmy także, że wszystko jest kwestią wychowania. 
Autor wyczerpująco opisuje takie zaburzenia korzystania z internetu i telefonu komórkowego, jak zidentyfikować problem, jak sobie z nim poradzić. Dużo miejsca poświęca pracoholizmowi, kompulsywnym zachowaniom seksualnym, kompulsywnym zakupom, uzależnieniom od ćwiczeń fizycznych, zaburzeniom odżywiania oraz innym zachowaniom, które mogą uzależniać jak  kłamstwo, kradzież, sekty, zadłużanie się, współuzależnienie.

Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko Bohdan T. Woronowicza, jest  książką absolutnie fantastyczną, otwierającą oczy na różne problemy i pomagającą sobie z nimi radzić. Polecam każdej osobie, która tak jak ja interesuje sie psychologią lub ma zaburzenia. Myślę, że niemal każdy z nas jest od czegoś uzależniony. 

ZOBACZ TAKŻE

23 komentarze

 1. Średnio interesują się psychologią, ale tak książka bardzo mnie zaciekawiła i koniecznie będę musiała do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nawet bardzo interesuję się psychologią bo praca nad sobą daje niesamowite efekty

   Usuń
 2. Ja ciągle widzę jak młodzież obecnie tylko patrzy w smartfony. Co do uzależnienia od jedzenia słodyczy to sama niestety mam to z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie też miałam okazję ją przeczytać, bardzo dogłębne zbadanie tematu i napisane bardzo przystępnym językiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super, że ją czytałaś, niebawem na moim blogu pojawi się więcej książek w tym stylu

   Usuń
 4. Tak, jak wspomniałaś, to idealna pozycja dla osób, które borykają się z różnymi problemami. Takie książki mogą sporo rozjaśnić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, jednak każdemu polecam, czasami nie zdajemy sobie sprawy, że mamy problem dopóki o nim nie poczytamy

   Usuń
 5. O tej książce nie słyszałam. Po twojej recenzji wydaje się być interesująca. Obecnie łatwo przedobrzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest bardzo ciekawa, teraz pożyczyłam ją mamie. polecamy

   Usuń
 6. w ogóle wydaje mi sie że ludzie teraz stają się coraz bardziej źli :/
  jak patrze wstecz to myśle, że kiedyś było lepeij mniej zadrości przed wszystkim

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz sporo racji, myślę, że mamy co raz więcej problemów z sobą i to przekłada się na relacje z innymi

   Usuń
 7. Myślę, że to książka, którą każdy powinien przeczytać, bo chyba nie ma człowieka, który z czymś się nie zmaga. Ja ją chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. żyjemy w takim pędzie, że czsto nie słyszymy swoich myśli i nie widzimy problemów, które się nawarstwiają.

   Usuń
 8. nie sądziłam że uzależnienie od internetu czy telefonu może prowadzić do tak wielu negatywnych zachowań :-( zdecydowanie moja dzieciństwo było lepsze bez takiej ilości technologicznych zabawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też swoje dzieciństwo bez technologii wspominam rewelacyjnie

   Usuń
 9. Spodobałaby mi się ta książka, lubię czasem sięgnąć po takie naukowe propozycję, a tym bardziej jeśli mogpby mieć wpływ na moje życie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na moje takie książki mają wpływ, lepiej rozumiem samą siebie i innych

   Usuń
 10. Myślę, że to jest książka, którą warto przeczytać. Osobiście rzadko sięgam po takie pozycje, ale ta mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja cały czas czytam książki, które pomagają mi zrozumieć siebie i innych

   Usuń
 11. Myślę, że zbyt mało poświęcamy czasu sobie i takim lekturom...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.