Popełnisz koszmarny błąd! Olivier Sibony

By lipca 07, 2021 ,

Popełnisz koszmarny błąd! Jak zwalczać uprzedzenia poznawcze i podejmować lepsze decyzje to książka wyjątkowa nie tylko ze względu na treść. Pierwsze co mnie zaskoczyło po wzięciu jej do ręki to faktura.  Okładka jest gruba, chropowata i matowa. Nie zostają na niej jednak tłuste ślady od palców. Wygląda bardzo fajnie a tytuł nawet bez użycia wykrzyknika krzyczałby do nas  za sprawą użytego koloru.

Bardzo uważam na swoje myśli, staram się karmić dobrymi afirmacjami bez NIE na początku. Tak książka, mimo, że od raz, już w tytule neguje nasze postępowanie bardzo mnie do siebie przyciągnęła. Każdy z nas chce przecież żyć lepiej i podejmować bardziej przemyślane decyzje. Autor zwraca uwagę na to, że nasze codzienne decyzje nie zawsze wychodzą nam na dobre. Zła dieta, siedzący tryb życia, używki jeszcze nikomu nie wyszły na dobre. Mamy nawyki, które warto jest zmienić aby żyć lepiej.
Gdy słyszymy jakaś historię zazwyczaj szukamy informacji, które ją potwierdzają zamiast szukać danych, które mogłyby ją obalić. To także interesujące spostrzeżenie, które warto zapamiętać.  Pod każdym rozdziałem jest podsumowanie go w ramce. Znajdują się tam najważniejsze informacje opisane wcześniej. Dzięki temu książka jest bardzo przejrzysta. Choć porusza trudny temat napisana jest tak przystępnym językiem, że chłonę każde zdanie. 

Na końcu obszernej książki znajdują się załączniki z tabelami - typologią błędów oraz zestawem narzędzi dla decydentów a także źródłami i bibliografią. Popełnił koszmarny błąd! Jak zwalczać uprzedzenia poznawcze i podejmować lepsze decyzje nie jest książką dla każdego. To połączenie poradnika z wiedzą naukową i psychologiczną. Książka oparta jest na konkretach. Autor stawia pytania tam gdzie ja bym tego nie zrobiła a automatycznie przeszła dalej. Jest to interesujące. 

ZOBACZ TAKŻE

12 komentarze

 1. Bardzo interesująca książka, takiej jeszcze nie miałam okazji poznać, więc muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo lubię książki psychologiczne, jeśli Ty też je czytasz to polecam

   Usuń
 2. Już widzę że to książka dla mnie. Uwielbiam tematykę psychologiczną popartą badaniami naukowymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, mamy wiele wspólnych zainteresowań i lubimy podobne książki, polecam

   Usuń
 3. fajna propozycja warta uwagi, dzięki za polecenie

  OdpowiedzUsuń
 4. brzmi całkiem spoko taka pozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za poradnikami ani za ksiazkami w stylu psychologicznych. Ta tez nie do końca mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 6. moja siostra uwielbia tego typu książki, poradniki w ogóle, więc chętnie kupię jej ten tytuł bo niedługo ma urodziny :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z reguły nie czytam takich poradników, ale przyznaję bez bicia, że od niedawna się nad nimi zastanawiam. Mogłabym się skusić na ten, o którym napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 8. brzmi ciekawie, choć ja takie książki długo czytam

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.