Lekarze Hitlera, Zbrodnicza Medycyna

By marca 26, 2021 ,

 Po obejrzeniu Charité i Charité na wojnie bardzo zainteresowały mnie fakty dotyczące medycyny niemieckiej w czasach nazizmu. Bardzo  polecam oba te seriale Netflixa oraz książkę Lekarze Hitlera- Zbrodnicza Medycyna, Pena Moros Manuel, o której dziś opowiem. Seriale inspirowane są faktami, które znalazły się także w książce i niektóre znane nazwiska ciągle się w nich przewijają. Ważnym tematem są doświadczenia na ludziach i poszukiwanie szczepionek na choroby, które w tamtych latach były najgroźniejsze.

Książka może służyć za podręcznik do historii dla osób chcących zagłębić się w medyczne eksperymenty w nazistowskich Niemczech. Jest oparta na faktach. Znajdziemy w niej zachowane listy, zdjęcia i dokładne opisy doświadczeń na ludziach. Drobiazgowo opisane, udokumentowane i przeanalizowane. Myślę, że większość z nas słyszało o okrucieństwach jakim poddawani byli więźniowie obozów. Książka Pena Moros Manuel może pomóc usystematyzować nam naszą wcześniejszą wiedzę.

Lekarze Hitlera- Zbrodnicza Medycyna, Pena Moros Manuel w obszerny i wyczerpujący sposób opowiada o eugenice, darwinizmie i innych naukach oraz teoriach modnych w nazistowskich Niemczech. Hitlera także wielu jego zwolenników jak wiemy było przekonanych o wyższości rasy aryjskiej nad wszystkimi innymi. Uważano, że Żydzi, Romowie a także wszystkie inne nacje są niższe od Niemców. Stowarzyszenie Ahnenrbe- Dziedzictwo Przodków, założone w 1935 roku miało za zadanie udowadniać słuszność nazistowskich idei i ukształtować nową teorię starożytności, w której to wyższa blond rasa dała początek cywilizacji i ma wyprzeć inne niższe nacje.

Całą druga część książki  złożona jest z dokładnych opisów także wyników eksperymentów na ludziach. Nazistowscy lekarze nie mieli litości i w sposób szczególnie okrutny znęcali się na więźniach testując na nich odporność na ciśnienie w specjalnie przygotowanej komorze, eksperymentowali z hipotermią, piciem wody morskiej, z tyfusem,  ze sterylizacją, przeszczepem kości, specjalnie zanieczyszczali rany. Josef Mengele to okrutnik, który upodobał sobie eksperymenty na bliźniętach. Podejrzewam, że nie ma osoby, która nie słyszałaby o tej bestii.

W książce jest cała masa ciekawostek i nie można się przy niej nudzić. Jest wyciągająca i poruszająca. Dla mnie nie był to  jednak wyciskacz łez. Nie jest napisana w sposób, który ma nas wzruszyć choć pewnie w niejednym czytelniku wywoła takie emocje. Jest bardzo rzeczowa. W niewielkim stopniu autor pokazuje swoje stanowisko. Opis eksperymentów skoncentrowany jest na badaniach ogółu, jakieś grupy ludzi a nie przeżyciach jednostki. Książka  jest napisana jest prostym językiem. Czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Po przeczytaniu nie da się o niej zapomnieć. Te opisy okrutnych eksperymentów już na zawsze ze mną zostaną. Jest to historia więc nie da się jej zmienić, trzeba pamiętać. Tylko w ten sposób unikniemy powtórki. Na pewno sięgnę po inne książki tego autora. Polecam. 

ZOBACZ TAKŻE

24 komentarze

 1. Z reguły nie sięgam po taką literaturę, ale przyznam, że mnie zainteresowałaś tą książką i mam ochotę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię czytać książki jednak ten gatunek literatury nie jest zupełnie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. O to chyba coś raczej ale dla mojego męża

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie bym przeczytała, lubię taką tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy wiesz, ale rasa nordycka tak naprawdę z biologicznego punktu widzenia wcale nie wywodzi się z północy. Wbrew pozorom ludzie o niebieskich oczach nie wywodzą się ze Skandynawii jak chciał to widzieć Hitler tylko z terenów górskich: Atlasu i Kaukazu. To tam pierwotnie powstała rasa ludzi z niebieskimi oczami i blond włosami. Oni po prostu emigrowali. Po to ludzie mają nogi, aby chodzić z miejsca na miejsce. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję Ci bardzo za ten komentarz, to bardzo interesujące

   Usuń
 6. Książki o eksperymentach na ludziach i obozach koncentracyjnych już dawna bardzo mnie interesują. Nie wiem jednak jak psychika by zniosła treść. Myślę że kiedyś spróbuje przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę, że zniosłaby. książka napisana jest bardzo dobrze

   Usuń
 7. Moja koleżanka z pracy lubi takie książki chyba jej kupię

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. polecam, jest cała seria, którą systematycznie recenzować

   Usuń
 8. dodaje do listy! :D moze w koncu dzięki świętom uda mi się tej listy trochę "pochłonąć" :D
  https://czynnikipierwsze.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Tego typu książki czyta mi się dość często, ale od czasu do czasu po nie sięgam. Będę miała ten tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jednej strony bardzo ciekawa z drugiej strony tematyka okropieństw wojennych przytłacza ogromem zła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda jednak są to fakty i nie możemy o nich zapominać

   Usuń
 11. Oj uważam że ta książka nie jest dla mnie. Myślę że nie będę się za nią brała.

  OdpowiedzUsuń
 12. czytałam niedawno o przerażających eksperymentach na kobietach w obozie Ravensbruck, straszne do czego ludzie byli zdolni

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię taka tematykę :) Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 14. przerażają mnie takie historie, rozumiem, że wchodziła w grę naukowa ciekawość, ale niestety nie tylko. Okazuje się, że pozbawienie ludzi hamulców czyni z nich zwierzęta

  OdpowiedzUsuń
 15. Chociaż tematyka niezwykle trudna to chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 16. ciekawa tematyka książki. Dal osób, które lubią historyczne dzieje tym bardziej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.