Dove Self-Esteem

By października 25, 2018

Okres dojrzewania wiąże się z wieloma problemami. Buzujące hormony, presja otoczenia, mediów i rówieśników może zaburzyć poczucie własnej wartości. W czasach gdy ja chodziłam do podstawówki myślę, że skala problemu była znacznie mniejsza. Obecnie aż 81% dziewczynek w Polsce nie ma wysokiej samooceny. Dlatego od tego roku w Polsce ruszył program Dove Self-Esteem, który został objęty honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka. 


Dziewczęta, piękno i pewność siebie - polska edycja globalnego badania
Az 81% dziewcząt w Polsce nie ma wysokiej samooceny, a to właśnie pewność siebie ma bezpośredni wpływ na dziewczyny i wykorzystanie przez nich w pełni swojego potencjału, z konsekwencjami na poziomie osobistym, relacji międzyludzkich i społecznym.
Kiedy dziewczęta nie czują się dobrze we własnym ciele – 8 na 10 z nich nie angażuje się        społecznie, a aż 78% cierpi na zaburzenia odżywiania lub w inny sposób naraża swoje zdrowie. 9  na 10 z nich nie będzie w przyszłości asertywne i nie będzie umiało obronić swoich decyzji.
Dziewczęta kładą duży nacisk na znaczenie piękna w życiu, co sprawia, ze brak pozytywnej samooceny i pewności siebie jest znaczącym problemem. Badanie pokazuje również wzrost świadomości dziewcząt na temat roli, jaka media i media społecznościowe odgrywają w kształtowaniu norm piękna. 
57 % dziewcząt otrzymuje więcej komplementów/komentarzy na temat tego, jak wyglądają, niż na temat ich wysiłków, dokonań i zasług. Ten sam procent uważa, ze w dzisiejszym społeczeństwie kluczowe jest spełnienie pewnych standardów urody.
4 na 10 z nich uważa, ze media społecznościowe zwiększają presje, aby ludzie wyglądali w określony sposób i aż 7 na 10 uważa, ze media i reklama wyznaczają nierealistyczne standardy piękna, których większość nigdy nie osiągnie.
Kampania kierowana jest głównie do szkół, które mogą się zgłaszać online. Ciekawe warsztaty będzie prowadziła m.in. Maria Rotkiel - psycholog, terapeutkę rodzinną, trenerkę rozwoju osobistego. Są one bezpłatne.
..........................
Każdy z nas ma jakieś kompleksy. Nie powinny nam jednak podcinać skrzydeł. Decydować o naszej przyszłości. Jeśli jest nim krzywy zgryz warto zadbać o zęby zakładając aparat, kupując odpowiednie produkty do higieny jak irygator do zębów . Nikt nie jest idealny ale wszystko można poprawić. 

ZOBACZ TAKŻE

4 komentarze

 1. Niestety, taka prawda, obecne kanony piękna, media społecznościowe, TV nakręcają machinę, dlatego warto rozmawiać z dziećmi, interesować się ich problemami, wpajać wartości życiowe od małego i tłumaczyć im, że w życiu liczy się rodzina i przyjaciele, a nie like i komentarze w soc.mediach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Liczby zawsze pokazują dobitnie prawdę.
  Pamiętam siebie podczas okresu dojrzewania (gimnazjum), nie radziłam sobie ze swoją samooceną i hormonami, które dosłownie mnie rozsadzały.

  Zapraszam na nowy post :-) Pozdrawiam
  Mój blog-KLIK

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat istotny i kampania słuszna - niestety, ale reklamy, media społecznościowe nie pomagają.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.