Mniej nielegalnych bukmacherów to mniej osób uzależnionych od hazardu?

By czerwca 08, 2018 , ,

Problem uzależnienia od hazardu nigdy nie był tak szeroko omawiany, jak alkoholizm czy narkomania. Tymczasem konsekwencje dla uzależnionego i jego najbliższych mogą być równie poważne. Z raportu Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że w okresie od 2008 do 2016 roku liczba leczonych nałogowych hazardzistów wzrosła w naszym kraju aż czterokrotnie! Czy znowelizowanie ustawy hazardowej, a co za tym idzie wyeliminowanie z rynku nielegalnych bukmacherów, pomoże w walce z tym
zjawiskiem?

Hazardzista po polsku
O problemie uzależnienia od hazardu w naszym kraju mówi się mało. Mnóstwo osób nie ma nawet świadomości, że jest to ciężka choroba. Dane na temat polskich hazardzistów są bardzo niepokojące. Ich liczba gwałtownie rośnie od dekady. Szacuje się, że leczonych z uzależnienia od hazardu jest około 4000 Polaków. Te dane mogą być jednak znacząco zaniżone, ponieważ jedynie około 11% osób uzależnionych podejmuje próbę leczenia. Wynika z tego, że faktyczna skala problemu może być nawet 10-krotnie większa. Uzależnienie od hazardu to domena nie tylko ludzi dorosłych. Z tym problemem zmaga się coraz więcej osób nieletnich. Dzieci i młodzież mają niekontrolowany dostęp do Internetu, zaglądają na strony nielegalnych firm bukmacherskich i np. obstawiają wyniki meczów, co na dłuższą metę bardzo wciąga (szczególnie, gdy uda się coś wygrać). Nie jest również tajemnicą, że w naszym kraju wciąż można natknąć się na punkty oferujące nielegalną grę na automatach, gdzie nikt nie weryfikuje wieku graczy. To poważne
zagrożenie.

Nowe przepisy a walka z uzależnieniem od hazardu
Ustawa hazardowa, która przez lata obowiązywała w naszym kraju, doczekała się obszernej nowelizacji w kwietniu 2017 roku. Nowe przepisy całkowicie przeorganizowały zasady, jakimi rządziła się branża hazardowa. Obecnie bez problemu możemy odróżnić legalnych i nielegalnych bukmacherów. Pojawiły się również jasne wytyczne dla firm, które chcą uzyskać licencję na prowadzenie salonów gier. Popularne automaty zostały objęte monopolem państwa. Najważniejsze zmiany bezpośrednio zwiększają bezpieczeństwo graczy, ponieważ praktycznie eliminują z rynku podmioty działające na marginesie prawa. Im mniej nielegalnych bukmacherów czy salonów gier, tym mniejsze ryzyko, że z ich oferty skorzystają osoby mentalnie nieprzygotowane na ten rodzaj rozrywki – przede wszystkim ludzie młodzi. Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy z polskiego rynku natychmiast zniknęło co najmniej 20 firm, które oferowały zakłady wzajemne w Internecie i robiły to niezgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami. Te podmioty, które przeszły do szarej strefy, są na bieżąco wychwytywane i umieszczane w Rejestrze Domen Służących do Oferowania Gier
Hazardowych Niezgodnie z Ustawą.  Gracze mogą więc samodzielnie sprawdzić, czy mają do czynienia z firmą dbającą o ich bezpieczeństwo, czy może potencjalnie skupioną wyłącznie na osiąganiu zysku, bez względu na koszty społeczne.

Warto wiedzieć
Jeszcze przed znowelizowaniem przepisów szacowano, że od 70 do nawet 90 procent podmiotów branży hazardowej działa w szarej strefie. Obecnie mianem legalnego bukmachera może się posługiwać wyłącznie ta spółka, która spełni przepisy ustawy hazardowej i otrzyma licencję Ministerstwa Finansów. Aby do tego doszło, firma musi m.in. ostrzegać na swojej stronie internetowej przed ryzykiem uzależnienia od hazardu, a także uniemożliwić zawieranie zakładów osobom nieletnim. Niezgodne z prawem jest również oferowanie gry na kredyt. Zmiany objęły także punkty stacjonarne, w szczególności salony gier. Automaty mogą znajdować się wyłącznie w wyznaczonych punktach, których klienci są rejestrowani i weryfikowani pod kątem wieku.

Ważne!
Każda osoba, która spotka się z przypadkiem prowadzenia nielegalnej działalności hazardowej, może to zgłosić anonimowo pod Krajowy Telefon Interwencyjny: 800 060 000.

Ograniczenia w zakresie reklamowania usług hazardowych
Znowelizowana ustawa hazardowa daje legalnym podmiotom bukmacherskim prawo do
reklamowania zakładów wzajemnych, jednak pod żadnym pozorem nie może być ona kierowana do osób małoletnich. Nie może też sugerować, że kwestia wygranej jest w jakikolwiek sposób uzależniona od zdolności intelektualnych czy fizycznych graczy. Reklamowanie zakładów wzajemnych jest zabronione w telewizji, radiu, kinie i teatrze między godziną 6 a 22, a także w prasie młodzieżowej i dziecięcej, na okładkach dzienników i czasopism, a także w większości miejsc publicznych. Każda reklama zakładów wzajemnych musi zostać opatrzona komunikatem o ryzyku związanym z hazardem. Trudno oczekiwać, aby miało to znacząco wpłynąć na wybory ludzi chcących spróbować swoich sił np. w obstawianiu meczów. Jednak z drugiej strony takie obostrzenia mogą ograniczyć kontakt wielu osób (szczególnie młodzieży) z przekazem zachęcającym do uprawiania hazardu.

Czy korzystanie z oferty legalnych bukmacherów zmniejsza ryzyko uzależnienia?
Oczywiście, że nie. Od hazardu można się uzależnić bez względu na to, gdzie zawiera się zakłady. Faktem jest natomiast, że legalni bukmacherzy znacznie lepiej dbają o interes swoich klientów, co wymusiła na nich właśnie nowelizacja ustawy hazardowej. Warto również podkreślić, że uszczelnienie sektora hazardowego spowodowało znaczące zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Część tych środków może być przeznaczana na programy przeciwdziałania uzależnieniom, w tym od hazardu.


ZOBACZ TAKŻE

44 komentarze

 1. Ja na szczęście nie gram i uważam, że hazard i te wszystkie uzależniające gry to czyste zło. Szczególnie, ze często są nielegalne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na szczęście ani ja, ani moje bliskie grono (rodzina i przyjaciele) nie mają styczności z hazardem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja na szczęście nawet nie znam osoby, która by była uzależniona.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam takich osób, ale pamiętam jak grałam z mężem w maszyny. Mimo, że nie wrzucaliśmy wiele to każda wygrana wciągała coraz bardziej :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za przypomnienie, też kiedyś spróbowałam gry na maszynach :)

   Usuń
 5. Niestety mam w rodzinie uzalezniona psobe od hazardu i jest to bardzo trudny i ciężki temat

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam takie osoby, ktore sa uzaleznione od hazardu. Ba, twierdza nawet, ze to nie jest uzaleznienie, lecz rodzaj rozrywki. Z przykroscia tez powiem, ze grajac w kasynie bliska nam w rodzinie osoba stracila wszystko, do czego w zyciu dazyla. Ciezko jest sie otrzasnac.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to bardzo przykre, łatwa wygrana kusi ale zazwyczaj jest to wielka przegrana

   Usuń
 7. Właśnie podobno to duży problem teraz..

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo osób teraz się uzależnia myśli, że szybka i łatwa kasa i wszystko przepuszczają ;/.

  OdpowiedzUsuń
 9. Droga od rozrywki do uzaleznienia jest bardzo krotka. Dobrze, ze bedzie mniej nielegalnych przedsiębiorstw, ale problem nie zniknie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Każde uzależnienie jest okropne, najgorsze, że uzależniony wciąga ze sobą najbliższych :( Na szczęście nie znam nikogo z takim problemem.

  OdpowiedzUsuń
 11. temat mnie nie obchodzi poki co :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Przyznam, że ta tematyka nie dotyczyła mnie nigdy w żadnym stopniu, ja nawet w lotka nigdy nie grałam ;D Zamiast zdrapki wolałam mieć ciastko ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Problem jest poważny i często niezauważalny przez otoczenie... Mieszkałam niedaleko takiego miejsca "rozrywki". Niestety, cieszyło się ono dużym powodzeniem

  OdpowiedzUsuń
 14. Nigdy nie miałam do czynienia z tym tematem w moim otoczeniu, jednak jest on bardzo poważny :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja na szczęście nie gram, nie mam żadnych nałogów ale znam osoby, które są uzależnione od hazardu :/

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie jakos do tego nie ciagnie.. ale niestety problem ten wystepuje :/

  OdpowiedzUsuń
 17. nie to nie dla mnie, jestem z dala od tego typu "zabaw"

  OdpowiedzUsuń
 18. jest bardzo duzo osob uzalenionych ktore mysla ze nie mają problemu..

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo dobrze, że to wszystko jest prawnie regulowane, jednak szara strefa szybko nie zniknie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to prawda, tak jest z każdą dziedziną, która jest opłacalna i na którą jest popyt

   Usuń
 20. Dobrze, że wszystko jest regulowane w prawny sposób, bo inaczej mogłoby być jeszcze gorzej :(

  OdpowiedzUsuń
 21. Mnie hazard i wszelkie zakłady, gry nie pociągały. Stronię od takich rzeczy bo wielokrotnie widziałam ludzi, którzy potrafią przegrać w jeden dzień całą wypłatę.

  OdpowiedzUsuń
 22. Na szczęście nie pociągają mnie hazadrowe gry i tego typu "zabawy". Nie lubię ryzyka związanego z pieniędzmi i ich stratą

  OdpowiedzUsuń
 23. Kiedyś znałam osobę, która była uzależniona od hazardu. By zdobyć pieniądze nawet kradła. Na całe szczęście udało jej się dzięki rodzinie wyjść z tego.

  OdpowiedzUsuń
 24. Znam kilka osób które uzależnione były od automatów do gier i przegrały wszystko - można powiedzieć że swoje życie, bo potraciły rodziny, mieszkania itp.

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja znam parę osób, które uważam za hazardzistów. To bardzo niebezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 26. Muszę przyznać, że temat jest bardzo ciekawy. Znałam kiedyś taką osobę, która miała właśnie problem z uzależnieniem od hazardu. Wydaje mi się jednak, że ktoś taki zawsze znajdzie jakąś metodę...

  OdpowiedzUsuń
 27. Hazard jest bardzo niebezpieczny :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Dobrze, że akty prawne regulują te kwestie i w ogólnym rozrachunku dzięki nim jest mniej hazardzistów.

  OdpowiedzUsuń
 29. Moim zdaniem jeśli ktoś niemądry będzie chciał się uzależnić to się i tak uzależni. Taka smutna prawda niestety.

  OdpowiedzUsuń
 30. Osobiście nie rozumiem jak można się od czegoś uzależnić ale po prostu nigdy nie miałam.zadnego uzależnienia. Próbowałam palić papierosy, alkoholu też próbowałam, a i hazard nie jest mi obcy. Jakoś nic z tych rzeczy mnie nie kręci.

  OdpowiedzUsuń
 31. Na szczęście nie znam, chyba, osoby która byłaby uzależniona :)

  OdpowiedzUsuń
 32. Pod lupę wzięłaś bardzo ważny temat. Osoby, które nie "bawią się" w takie rzeczy uważają, że problem ich nie dotyczy. I w tym przypadku bardzo się mylą. Dzięki m.in.interwencjom osób trzecich można próbować niwelować nielegalne punktu hazardu, tym samym walcząc z problemem uzależnienia powiedzmy nieletnich. Warto!!!

  OdpowiedzUsuń
 33. Całe szczęście nie mam wśród swoich bliskich nikogo uzależnionego od hazardu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.