SIBO jak z nim żyć, jak je leczyć? Kasia Dziurska

By września 15, 2021 , ,

Moja domowa biblioteczka składa się z książek, po które sięgam o kilka razy. Nie są to więc po wieści. Lubię wielokrotnie wracać do książek psychologicznych, z których za każdym razem wyciągam coś nowego. Podobnie jest z książkami kucharskimi tu jednak wertuję je w poszukiwaniu nowych, kulinarnych inspiracji. Oddzielną grupę stanowią lektury i leczeniu chorób żywieniem. To tego zbioru zaliczyłabym książkę pani Kasi Dziurskiej SIBO jak z nim żyć, jak je leczyć?

Pani Kasia jest o rok ode mnie młodszą sportsmenką, trenerką perfonalną i propagatorką zdrowego stylu życia. wcześniej o niej nie słyszałam ale pewnie część z was zna ją z programów rozrywkowych i socjalmediów. Od lat zmaga się z ciężką chorobą SIBO czyli zespołem przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. To jedna z chorób, które także u siebie podejrzewam. Nie jest jednak u mnie zdiagnozowana ponieważ ostatnio omijam lekarzy. Mam  wrażenie, że po pandemii polska służba zdrowia ma się jeszcze gorzej niż zawsze, nawet ta prywatna, z której wyłącznie ale ostatnio sporadycznie korzystam.

Brzuch jak balon, masa ciała, która wzrasta bez zmiany diety czy zmniejszenia ilości ruchu to jedne z objawów tej choroby. Jestem wdzięczna pani Kasi za umieszczenie zdjęć swojego brzucha w różnych wersjach. Cieszę się, że powstał ten poradnik, który trochę oswaja chorobę. Ja bardzo długo wstydziłam się tego, że mam endometriozę choć to przecież nie moja wina. Sama jej nie zamówiłam.

Pierwsza część książki to historia pani Kasi. Kolejna to wywiad z lekarzem panią dr Weroniką Walęcik- Kot zajmującą się chorobami wewnętrznymi i gastroenterologią. Rozdział o tym jak dbać o mikrobiotę jelitową jest fantastyczny. Choć przeczytałam już masę książek na ten temat, tu woedza ujęta jest w zupełnie inny sposób i ciekawa. Kolejny rozdział to rozmowa z dietetykiem, panią Pauliną Ihnatowicz, właścicielką poradni SanDiet w Warszawie. Nie obyłoby się bez rozmowy z psychologiem, którym jest pani Paulina Danielak. Terapia w przypadku SIBO często jest konieczna ponieważ choroba może  sprawić, że obniży się poziom własnej wartości. w dalszym rozdziale wypowiedział się fizjoterapeuta i osteopata Tomasz Jurkiewicz

Pani Kasia podeszłą do tematu swojej choroby bardzo kompleksowo. Opowiedziała swoją historię ale przeprowadziła także rozmowy z specjalistami , którzy opowiadają o niej pod kątem swojej dziedziny. Książka została pięknie wydana. Kartki są grube. W środku znajdują się ładne zdjęcia. w kolejnym rozdziale znajduje się tabela produktów high/low- fodmap oraz dzienniczek obserwacji. Na końcu są przepisy na potrawy wspierające leczenie SIBO. wszystkie są proste, złożone z kilku składników i opatrzone rewelacyjnymi zdjęciami! Fotografie sprawiają, że cieknie ślina są bardzo instagramowe. Jestem pod ich ogromnym wrażeniem. 

ZOBACZ TAKŻE

22 komentarze

  1. Bardzo dobrze, że jesteś pod wrażeniem tej książki. Na pewno znajdzie swoich odbiorców.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też lubię książki, do których mogę wracać :D Też w większości przypadków są to książki psychologiczne albo jakieś poradniki ;) Szczególnie wracam często do "Mocy sześciu minut" :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuje za informacje o takiej ksiące, nie miałąm pojecia

    OdpowiedzUsuń
  4. ja generalnie jako łasuch czuję się zainteresowana przepisami:D

    OdpowiedzUsuń
  5. Oj niestety choruję na to i wiem jak wielką rolę odgrywa w moim leczeniu odpowiednia dieta ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u mnie z dietą jest różnie, mogłabym się odżywiać lepiej ale dobrze gotuję...

      Usuń
  6. Pierwsze słyszę o takiej chorobie, bardzo fajnie, że można znaleźć literaturę na jej temat.
    A po przepisy to sama chętnie bym sięgnęła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wiele osób ma problemy żołądkowo- gastryczne, często ich przyczyną jest właśnie sibo

      Usuń
  7. Pierwszy raz słyszę o czymś takim a może pk prostu nazwa m się wydawała inna
    W ogóle ostatnio odpowiednią dieta to podstawa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dieta w różnych chorobach to podstawa ale często trudno się jej restrykcyjnie trzymać

      Usuń
  8. Nie znam tej pozycji. Myślę że z miłą chęcią chcialabym sięgnąć po nią.

    OdpowiedzUsuń
  9. Zapisuje na swojej liście książek do kupienia!

    OdpowiedzUsuń
  10. Na pewno w przyszłości przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Szczerze powiedziawszy to nigdy nie słyszałam o tej chorobie. Teraz za to jest bardzo dużo chorób z którymi na szczęście da się żyć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mnie często wyświetlają się reklamy na temat tej choroby bo interesuję się zdrowiem

      Usuń
  12. Nie słyszałam wcześniej o takiej chorobie. Dobrze wiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tej chorobie. Fajnie, że coraz więcej osób dzieli się swoimi doświadczeniami chorobowymi i npomaga innym.

    OdpowiedzUsuń
  14. u mnie książek kucharskich praktycznie nie ma, bo korzystam z Thermomixa :-)

    OdpowiedzUsuń
  15. Szczerze mówiąc, to nawet nie wiedziałam o takiej przypadłości. Zatrzymałam się na AZS i tu związanych dolegliwości z jelitami..

    OdpowiedzUsuń
  16. W przypadku SIBO po diagnozie powinniśmy być stale pod kontrolą dietetyka. Mnie interesował konkretnie dietetyk Radomsko i trafiłam do gabinetu Dietetyk Leszczyńska. Mega polecam, miałam plan żywieniowy dobrany pod moje preferencje smakowe oraz choroby, z którą się zmagałam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i zamieszczony komentarz. Jeśli masz blog, na pewno do Ciebie zajrzę.